HIRUDOTERAPIA - leczenie chorób pijawką lekarską

W związku z tym, że o pijawkach lekarze i ludzie wiedzą niewiele, przybliżam trochę szczegółów na ten temat. Bo jeśli masz wybór z jednej metody, to nie masz żadnego wyboru. Podobno leczenie chorób pijawkami było już znane i stosowane w Egipcie około 1500 lat p.n.e. Znali te metody; Hipokrates, Galen oraz medycyna indyjska Ajurweda.

Marek Kostecki

5 min read

Największy rozkwit hirudoterapii w Europie przypisuje się w połowie 19. wieku we Francji, gdzie stosowano zabiegi pijawkami na wszystkie choroby.

W 2004 roku FDA (Agencja Żywności i Leków - amerykańska instytucja rządowa) uznaje zabieg pijawkami jako lek. W Polsce prekursorami zabiegu pijawkami byli; dr. Inż. Zygmund Dynowski, który od 2003 roku rozpoczął hodowlę pijawek, a pierwszym, który zastosował terapię pijawkami w szpitalu w Trzebnicy był lekarz medycyny Maciej Paruzel.

W Polsce w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych 20. Wieku można było kupić pijawki w aptece (dr Jarosław Tobolewski). Z czasem wraz z rozwojem medycyny akademickiej pijawki zostały wyparte przez antybiotyki i farmaceutyki. Dzięki obecnemu postępowi i nowoczesnym urządzeniom, przeprowadzono i opublikowano szereg badań o pozytywnych właściwościach terapii pijawkami.

Dzięki rozwojowi medycyny naturalnej i powrotu do metod medycyny ludowej, pijawki i hirudoterapia zaczynają z powrotem być pomocne w terapii wielu schorzeń i chorób.

Od 2008 roku hirudoterapia znalazła się w spisie Międzynarodowych Procedur Medycznych i jest legalną terapią medyczną.


Swoje właściwości terapeutyczne zawdzięczają pijawki substancjom wydzielniczym gruczołów ślinowych (SGS) nazywanych hirudozwiązkami, których obecnie (2021r.) poznanych jest ponad 100.

Pijawki to pierścienice. Wyróżniamy ich ponad 500 gatunków. W medycynie używa się najczęściej pijawek z gatunków; Hirudo medicinalis i Hirudo verbana. Są one hodowane, a po zabiegu utylizowane pod ścisłym nadzorem sanepidu.

Pijawka po nakłuciu skóry (wgryzieniu się) wpuszcza do ciała pacjenta swoją ślinę, w której znajduje się około 160 różnych substancji chemicznych. Są tam m. in. enzymy regulujące krzepnięcie krwi, regulujące jej ciśnienie tętnicze, są inhibitory o działaniu przeciwzapalnym, naturalne antybiotyki i wiele innych.

Enzymy pijawek oczyszczają poszczególne organy i cały organizm, przywracając pierwotną homeostazę organizmu. Oczyszczają ciało z chemicznych toksyn i szkodliwych mikroorganizmów, regenerują je i udrażniają system limfatyczny.

Pijawki mają w swojej ślinie endorfinę, zwaną hormonem szczęścia, która wywołuje nie tylko stan zadowolenia, ale również działa przeciwbólowo.

Prawdziwy mechanizm działania leczniczego pijawek polega na wprowadzeniu do tkanek i krwiobiegu substancji wydzielniczych gruczołów ślinowych, substancji biologicznie czynnych, zwanych hirudozwiązkami.

NAJWAŻNIEJSZE I NAJLEPIEJ DOTYCHCZAS POZNANE HIRUDOZWIĄZKI
  • Hirudyna (zawiera 65 aminokwasów) - najlepsza istniejąca substancja przeciwzakrzepowa.

  • Egliny, bdeliny - substancje przeciwzapalne, aktywne przeciwutleniacze.

  • Apyraza - zmniejsza lepkość krwi.

  • Destabilaza - powoduje rozkład zakrzepłej krwi, reguluje poziom cukru we krwi, powoduje samoregulację ciśnienia krwi, powoduje wzrost komórek nerwowych.

  • Lipazy i estrazy - powodują rozkład tłuszczów i cholesterolu.

  • Antyelastaza - spowalnia procesy starzenia się skóry (rozkłada elastazę).

  • PC-LS - czynnik przeciwpłytkowy i regulujący ciśnienie tętnicze krwi.

  • Endorfiny – hormony szczęścia, likwidują uczucie niepokoju, złego samopoczucia.

  • Neuroprzekażniki: dopamina, acetylocholina, serotonina, histamina - związki te, po przegryzieniu przez pijawkę skóry, dostają się do organizmu człowieka, wywołując szereg zmian biochemicznych, kompleksowo i skutecznie wspomagając leczenie wielu chorób.


ZASTOSOWANIE TERAPII PIJAWKAMI
  • Choroby naczyniowe; żylaki kończyn dolnych, zakrzepowe zapalenie żył, zapalenie mięśnia sercowego, stan przed i po zawale, nadciśnienie tętnicze, owrzodzenia troficzne, trudno gojące się rany, udar niedokrwienny, zastój w naczyniach limfatycznych.

  • Choroby układu ruchu; bóle kręgosłupa, choroba reumatyczna, choroba zwyrodnieniowa stawów i kości, zapalenie stawów, przykurcze w zakresie kończyn i szyi, „woda” w kolanie, po urazach.

  • Choroby neurologiczne; rwa kulszowa, cieśń nadgarstka, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, porażenie nerwu trójdzielnego i twarzowego.

  • Choroby ginekologiczne; zapalenie przydatków (jajników i jajowodów), policystyczność jajników, bezpłodność, fibro mięśniaki i fibro gruczolaki macicy, zespół bolesnego miesiączkowania, zapalenie gruczołu piersiowego.

  • Choroby przewodu pokarmowego; hemoroidy, zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie wątroby.

  • Urologia; zapalenie pęcherza moczowego, gruczolak prostaty, zapalenie prostaty, naczyniopochodne zaburzenia potencji.

  • Dermatologia; ospa wietrzna i półpasiec, zapalenie skóry, krwiaki podskórne, blizny skórne niekoloidalne, stany alergiczne, regeneracja skóry (twarzy, szyi, dekoltu), na ujędrnienie i wygładzenie skóry (zmarszczki).

  • Stomatologia; zapalenie dziąseł i przyzębia, zapalenie miazgi zęba, zapalenie ślinianek, krwiaki w zakresie jamy ustnej.

  • Chirurgia; przy amputacjach i replantacjach, krwiakach i obrzękach pourazowych, stłuczeniach.

  • Inne; zakażenie gronkowcem, zapalenie zatoki czołowej i nosowej, migrena, szumy w uszach, depresja, nerwica, tiki nerwowe, histeria, reguluje poziom cholesterolu, zapalenie korzonków nerwowych, borelioza (wspomagająco), przewlekłe owrzodzenia, torbiel (cysta) Bakera, owrzodzenie żylakowate, jaskra, czerwienica.

Przeciwwskazania do stosowania hirudoterapii: hemofilia, zaawansowana anemia, kobiety w ciąży, nowotwory złośliwe, silne ogólne osłabienie, choroba psychiczna, AIDS, u dzieci poniżej 10 roku życia (są wyjątki), udar krwotoczny, patologie żył głębokich, ostre stany infekcyjne, grzybica skórna.


OPIS ZABIEGU PIJAWKĄ LEKARSKĄ
  • Ideałem dla dobra Twojego organizmu, byłoby przejść kompleksowy cykl zabiegów; pępek, kość ogonowa, wątroba, nerki, serce, głowa i na koniec jeszcze raz kość ogonowa. Jeśli jakieś miejsce wymaga natychmiastowego leczenia to zaczynamy od niego. Dobrze byłoby raz w roku, wykonać sobie cały cykl profilaktycznie.

  • Dyplomowany hirudoterapeuta podczas zabiegu nakłada od 3-10 pijawek w określone miejsce/a.

  • Pijawka podczas kontaktu z ciałem, po nakłuciu skóry (wgryzieniu się), zaczyna proces picia krwi jednocześnie dostarczając do twojej krwi cenne hirodozwiązki. Podczas tego nakłucia odczujesz tylko początkowo (kilkanaście sekund) lekki dyskomfort w postaci szczypania.

  • Po około 30 - 60 minutach, pijawka sama się odczepi od ciała i na to miejsce nakłada się opatrunek.

  • Krew nadal będzie się sączyć z ciała i dlatego hiroduterapeuta na to miejsce zakłada szczelny opatrunek (gaza + opatrunek). To jedyny dyskomfort po zabiegu pijawkami.

  • Krew może się sączyć z ciała od 8-48 godzin. Należy kontrolować ten wyciek krwi i w razie potrzeby, co jakiś czas wymieniać nasączoną gazę. U każdego pacjenta to wygląda inaczej, bo każdy człowiek jest inny. Jeden będzie musiał wymieniać gazę często a inny doczeka do rana z jednym opatrunkiem.

  • Po zdjęciu opatrunku należy obmyć dane miejsce ale nie należy zrywać powstałych zakrzepów (strupków), bo z czasem odpadną same.

  • Po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, zaleca się relaks i wypoczynek.

  • Zabieg powtarza się średnio co 3 - 7 dni. Koszt takiego zabiegu to około 200 zł (2022r.).

    I to już wszystko.


Uwaga!

- Nie należy przed zabiegiem na chore miejsce nakładać żadnych kremów, pudrów itp., bo może to zniechęcić pijawkę do przebicia skóry w tym miejscu i zabieg nie będzie mógł być wykonany poprawnie.

- Uczciwie przyznaję (z mojego doświadczenia), że zabieg jest praktycznie bezbolesny, ale może się zdarzyć taka sytuacja, że podczas zabiegu odczujesz bardzo duży dyskomfort (mocne kłucie) w miejscu wkłucia pijawek. Prawdopodobnie to wynika z tego, że pijawki trafiły w punkt akupunktury. Zdarzyło mi się to raz na dłoni i raz na nodze. Ale bym to zaliczył raczej do dyskomfortu niż do bólu.

- Po zabiegu przez 1 - 2 dni odczuwałem swędzenie w nakłutym miejscu. To swędzenie to objaw zwiększonego krążenia w tym rejonie. Jak uczciwie to uczciwie.

Mimo tych drobnych niedogodności, to STARA, NATURALNA, SPRAWDZONA metoda poprawy zdrowia, która nie ma żadnych skutków ubocznych.


Polecam film dra Tobolewskiego, gdzie dowiesz się dużo więcej na ten temat oraz zobaczysz zdjęcia i efekty pacjentów.


Źródła;

1. Na co pomaga terapia pijawką lekarską? Hirudoterapia – dr Jarosław Tobolewski - dypl. hirudoterapeuta. https://www.youtube.com/watch?v=BpPPH61_3Cw

2. http://pijawkinaturoterapia.pl/strona-glowna.

3. Osobiste doznania i doświadczenia autora z zabiegu.