Oddychanie

Płuca to jedyny twój narząd na który możesz wpływać siłą woli. Zadaniem płuc jest przyjmowanie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla. Zdrowy przeciętny człowiek oddycha około 6 razy na minutę czyli około 8640 razy na dobę. Skoro jest tego tak dużo, to logika podpowiada, że to jest dość ważny element dla naszego zdrowia i warto się tym zainteresować bliżej, no i nauczyć się tego procesu jak najlepiej.idealnym źródłem witamin, minerałów, mikro i makro elementów, kwasów tłuszczowych, błonnika, antyoksydantów itd. I tylko takie powinno się spożywać.

Marek Kostecki

2 min read

Na dalekim wschodzie, mnisi, jogini czy wszyscy medytujący, już dawno temu uznali proces oddychania za bardzo ważny w naszym życiu. Oczywiście jak w każdej dziedzinie, powstało wiele różnych systemów oddychania, ale skupię się tutaj na jednym.

Niels Henrik David Bohr, duński fizyk, noblista, jako jeden z pierwszym na zachodzie zainteresował się skomplikowanym procesem oddychania. Obecnie uważanym za największy autorytet w dziedzinie oddychania i udowodnionych jego cudownych właściwości leczących jest radziecki lekarz Konstantyn Pawłowicz Butejko, twórca metody, leczącej choroby z hiperwentylacji, czyli z nieprawidłowego, niefizjologicznego sposobu oddychania m.in. chorób układu oddechowego, nerwowego i krwionośnego. Są nawet organizowane szkolenia, na których uczy się Metody Butejki.

Ale do rzeczy.

Tlen jest utleniaczem spalającym substancje organiczne. Dwutlenku węgla reguluje wszystkie reakcje przemiany materii w organizmie człowieka.

„Dwutlenek węgla jest po tlenie drugim pod względem znaczenia ważnym regulatorem i substratem życia. Dwutlenek węgla stymuluje oddychanie, pomaga w rozszerzaniu naczyń mózgu, serca, i innych narządów, uczestniczy w zachowaniu niezbędnej kwasowości krwi, wpływa na intensywność wymiany gazowej, zwiększa możliwości rezerwowe organizmu i układu immunologicznego”.

Źródło. Iwan Nieumywakin, Ludmiła Nieumywakina, Endoekologia zdrowia, Wydawnictwo Hartigrama, Warszawa 2010, s. 175.

METODA BUTEJKI

Pan Butejko stwierdził, że przeciętny człowiek oddycha za głęboko i źle, i dlatego w ten sposób można doprowadzić do różnych chorób. No to jak oddychać prawidłowo, zdrowo?

  1. Nie bierz super głębokiego wdechu, a wręcz przeciwnie niepełny wdech i oczywiście zrób go brzuchem. Głównie chodzi o to, żeby nie dostarczyć w nowej porcji powietrza za dużo tlenu.

  2. Wstrzymaj powietrze w ciele jak najdłużej. Najlepiej przez okres 2 razy dłuższy niż podczas wdechu. Chodzi o to, żeby dwutlenek węgla został w tobie jak najdłużej i robił swoją robotę.

  3. Wydech powinien trwać dłużej niż wdech.

Ja już w 1983r. nie znając absolutnie fizjologii człowieka, ćwiczyłem medytację oddychając początkowo w następujący sposób:

  • wdech 4 sekundy, bezdech 8 sekund, wydech 4 sekundy, bezdech 2 sekundy.

Zaczynając ćwiczyć oddychanie tak zacząłem, ale stopniowo zwiększałem te czasy:

  • wdech 8 sekund, bezdech 16 sekund, wydech 8 sekund, bezdech 4 sekundy.Warto dla zdrowia zacząć tak właśnie oddychać.

Źródło.
Iwan Nieumywakin, Ludmiła Nieumywakina, Endoekologia zdrowia, Wydawnictwo Hartigrama, Warszawa 2010.