Pestki, nasiona, orzechy

Zawsze tylko i wyłącznie produkty „żywe” czyli nie przetworzone, będą dla człowieka idealnym źródłem witamin, minerałów, mikro i makro elementów, kwasów tłuszczowych, błonnika, antyoksydantów itd. I tylko takie powinno się spożywać.

Marek Kostecki

10 min read

Jeśli przekroisz np. jabłko to już po chwili zacznie ono ciemnieć, czyli utleniać się, czyli tracić swoje cenne wartości odżywcze, dlatego żeby dostarczyć jak najwięcej wszystkich cennych składników, które są zawarte w pokarmach, po ich „otwarciu” jak najszybciej należy je spożyć i najlepiej w postaci na surowo.

W TMC wszystkie produkty zaleca się poddać obróbce termicznej, chociaż na krótko w celu dostarczenia im tzw. energii Yang (czyli ogrzania). Surowe warzywa i owoce mają termikę chłodną i w okresie letnim będą dla nas korzystne ale w okresie zimnym będą wychładzać i to już nie jest korzystne dla układu pokarmowego, który lubi ciepło.

Błonnik

Błonnik ze zmielonych łupin dyni i słonecznika działa jak ostra gąbka, która ścierając wszystkie złogi ze ścian jelit (złuszczony nabłonek, patologiczny śluz, kamienie kałowe) następnie je wchłania. To wszystko ma dobroczynny wpływ na poprawę perystaltyki w jelitach, poprawę wchłaniania oraz poprawę regeneracji nabłonka jelitowego, a w konsekwencji prawidłowe wchłanianie, dożywienie, oczyszczenie i zdrowie.

Celuloza to niejako szkielet roślin, który nadaje im sztywność i elastyczność. Przez organizm człowieka nie jest trawiona i nie może być wchłonięta, czyli że pozostaje w przewodzie pokarmowym jako błonnik. W żołądku pełni rolę materiału ciernego w celu uzyskania jednolitej miazgi pokarmowej. Ułatwia transport z żołądka do jelita grubego, a po drodze ściera (czyści) ściany jelit. Celuloza nie rozpuszcza się w wodzie i stanowi podłoże hodowli bakterii symbiotycznych, w celu stworzenia i dla nich odpowiedniego środowiska w jelicie grubym. Jej odpowiedni poziom i poziom bakterii symbiotycznych to podstawowy warunek homeostazy drobnoustrojów i kondycji całego organizmu.

Celuloza pełni szereg cennych funkcji w organizmie m.in.: wchłania wodę ze złogami, w tym również metale ciężkie, pomaga usuwać ze ścian jelita cienkiego patologiczny śluz (flegmę), jest podłożem dla przyszłych bakterii symbiotycznych.

Źródło: Józef Słonecki, „Zdrowie na własne życzenie. Tom 2. s. 127.

Bakterie symbiotyczne

Bakterie symbiotyczne powinny zasiedlać środowisko jelita grubego. Żywią się błonnikiem a jako produkty przemiany materii wydalają proste związki chemiczne (witaminy).

Podobno wytwarzają wszystkie witaminy oprócz witaminy C. Podobno są jedynym naturalnym źródłem witaminy K, której niedobór wywołuje; słabą krzepliwość krwi, skłonność do krwotoków (zewnętrznych i wewnętrznych), problemy z gojeniem się ran, trudności w mineralizacji kości, zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów, zapalenie jelita, biegunki.

Żeby bakterie symbiotyczne spełniały swoją rolę to muszą być naturalne (żywe) a nie syntetyczne (martwe) i również środowisko dla nich powinno pochodzić z błonnika żywego a nie martwego (sztucznego).

Źródło: Józef Słonecki. „Zdrowie … i tyle”. s. 104.

Czarnuszka (Nigella sativa), (nasiona)

To od nie dawna dość modna, bardzo cenna roślina dla człowieka.

Podobno prorok Mahomet powiedział, że LECZY ONA WSZYSTKO OPRÓCZ ŚMIERCI.

W połączeniu z ostropestem doskonale odtruwa wątrobę a podobno w Arabii, na wszystkie choroby ludzie biorą czarnuszkę + olej kokosowy + oliwa z oliwek. Zawiera witaminy z grupy B i beta-karoten, minerały; cynk, magnez, potas, selen, wapń, żelazo a ponad to; nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, białko (8 niezbędnych aminokwasów), alkaloidy, flawonoidy (przeciwutleniacze), saponiny oraz naturalny steryd (dobry na stany zapalne skóry).

Ma bardzo szerokie oddziaływanie; działa antywirusowo, bakteriobójczo, wiatropędnie, przeciwgrzybiczo, immunostymulująco, moczopędnie, żółciopędnie, przeciwko robakom, uspokaja system nerwowy, obniża ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, jest dobra na wszelkie schorzenia układu krążenia, jest dobra na wszelkie schorzenia dróg oddechowych (kaszel, nieżyty, astmę, zapalenia, alergie, samo wdychanie zapachu ze zmielonych ziaren oczyszcza drogi oddechowe), reguluje poziom cukru, na stany zapalne, na choroby nerek i wątroby, kamienie nerkowe i w woreczku żółciowym, na wypadanie i siwienie włosów, podnosi poziom testosteronu (ale obniża poziom estrogenu), zmniejsza autoagresję, zapobiega różnym rodzajom raka, zmniejsza efekty uboczne chemioterapii.

Stosowana zewnętrznie jest polecana do leczenia łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry, trądziku i innych chorób skórnych.

Przeciwwskazania: Nie jest zalecana w czasie ciąży.

W medycynie naturalnej jest polecana na różne schorzenia m.in. na: astmę, egzemy, atopowe zapalenie skóry, cukrzycę, nadciśnienie, choroby pasożytnicze, problemy z laktacją.

Podobno substancje zawarte w czarnuszce przyczyniają się do apoptozy (śmierci) komórek nowotworowych; białaczki, raka piersi, raka szyjki macicy, gruczolaka krtani, kostniakomięsaka, okrężnicy oraz mogą hamować wzrost komórek przy raku; wątroby, prostaty, płuc, rdzenia kręgowego, trzustki (w 80% niszczy komórki raka trzustki oraz zmniejsza ryzyko ponownego nawrotu raka), macicy, glejaku mózgu, chłoniakowi i mięsakowi.

W połączeniu z kminkiem, koprem i anyżem reguluje cykl miesiączkowy, doskonale wzmacnia produkcję mleka u karmiących, ale nie jest zalecana w czasie ciąży.

Już 40 mg w przypadku dzieci i 200 mg w przypadku dorosłych dziennie jest skuteczne, a można spożywać nawet 8–17 g dziennie (nasiona: 1-2,5 czubatej łyżeczki lub 1 niecała czubata łyżka stołowa), co daje jeszcze lepsze efekty.

Ogólny przepis na wywar z czarnuszki przeznaczony do picia lub stosowania naskórnego. Łyżkę zmielonych nasion czarnuszki zalać 250 ml wrzącej wody, parzyć na wolnym ogniu 5 minut, odstawić na 20 minut, przecedzić i pić 2 razy dziennie po 1 szklance lub co 2–3 godziny po 100 ml; ten drugi sposób wydaje się skuteczniejszy. Wywarem przemywać skórę 2–4 razy dziennie.

Nalewka alkoholowa.

Zmielone nasiona czarnuszki 30 ml. Spirytus 90% 55 ml. Woda źródlana 25 ml. Odstawić na 20 dni, codziennie wstrząsać, następnie przecedzić i pić 2 razy dziennie po 30–100 kropli lub więcej w razie potrzeby. Można zmieszać z miodem lub sokiem; czystą nalewką smarować stawy. Należy ją rozcieńczyć z dobrej jakości wodą w stosunku od 1–6 do 1–10, w zależności od reakcji skóry, jeżeli chce się ją stosować naskórnie. Trzeba jednak uważać, gdyż alkohol może dodatkowo podrażnić skórę.

Źródło; Ryszard Grzebyk, Academy of Natural Health, Zjazd 12. System hormonalny str. 88.

Orzechy włoskie i laskowe

Orzechy to bardzo cenne naturalne produkty, które ludzie spożywali praktycznie od początków swojego istnienia. Są bardzo bogate w witaminy, składniki mineralne i zawierają dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i są bardzo syte.

Orzechy włoskie z wyglądu przypominają mózg, co natura sugeruje nam, że są świetnym pokarmem dla mózgu. W mózgu człowieka znajduje się podobno 60% tłuszczu.

Wykazują właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wspomagające pracę mózgu i układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego, antynowotworowe, obniżają cholesterol LDL („zły”), podwyższają cholesterol HDL („dobry”), regulują ciśnienie tętnicze, poprawiają przemianę materii (dobre na otyłość), wspierają przy cukrzycy typu 2, przy nowotworach prostaty, zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym, poprawiają pamięć (nauka).

Zawierają witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B9 (kwas foliowy), C, E, K, minerały: cynk, fosfor, magnez (99mg w 100g), potas, sód, wapń, żelazo oraz białko, węglowodany, błonnik, tłuszcz (60,3g w 100g), kwasy tłuszczowe nasycone, kwasy tłuszczowe jednonienasycone, kwasy tłuszczowe wielonienasycone (50,56g w 100g), kwasy fenolowe, flawonoidy, tokoferole oraz sterole i taniny.

Większość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych stanowi (ALA) omega-3 kwas alfa-linolenowy, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Mają cenny stosunek kwasów omega-6 do omega-3, wynoszący 4:1.

Kwasy fenolowe, flawonoidy, tokoferole oraz sterole i taniny wykazują działanie antyoksydacyjne (przeciwutleniacze).

Witamina E w formie gamma-tokoferolu prezentuje wysoki potencjał antyoksydacyjny i m.in. zapobiega utlenianiu lipidów w błonach komórkowych. Podobno to również cenne źródło łatwo przyswajalnych związków żelaza, magnezu, sodu i potasu.

Niestety niektórzy mogą mieć alergię na orzechy; wypryski na skórze, kaszel, duszności a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Źródło; Celina Chacińska, „Świadome odżywianie, świadome życie”.

Orzechy laskowe to również cenne źródło witamin, minerałów i tłuszczu. Zawierają dużo tłuszczu (63% w 100g) w tym (55,36g w 100g) kwasów tłuszczowych nienasyconych.

To również ogromne źródło magnezu (180mg w 100g) i prawdziwy mistrz w ilości witaminy E (38,71mg w 100g).

Orzechy są składnikiem koktajlu błonnikowego. Patrz: książka Józefa Słoneckiego „Zdrowie … i tyle” str. 100.

Źródło; 1. https://www.izielnik.pl/blog/orzechy-wloskie-wlasciwosci-zastosowanie-przeciwwskazania
2. Jean Carper, „Apteka żywności”.

Ostropest plamisty (Silybum marianum) (Da Ji)

To bardzo cenna roślina oczyszczająca i regenerująca wątrobę oraz woreczek żółciowy. Jest również silnym antyoksydantem. Aktywnym składnikiem w ostropeście jest sylimaryna, która po spożyciu już po 2 godzinach osiąga maksymalne stężenie we krwi. Przypuszcza się, że cynaryna jest odpowiedzialna za efekt leczniczy.

Skoro ostropest oczyszcza wątrobę, poprawia jej pracę i ją regeneruje, a wątroba to bardzo obciążony narząd zajmujący się oczyszczaniem organizmu z toksyn (detoksykacja), to praktycznie można go stosować zawsze czyli I w chorobie i profilaktycznie.

Wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacnia odporność, zwiększa produkcję mleka u kobiet w okresie poporodowym, chroni wątrobę przed chemikaliami (trucizna, alkohol), ochrania wątrobę przy chemioterapii, stymuluje energię, rozprasza zimno, reguluje i ochładza krew, usuwa zastoje, zatrzymuje krwawienia (z nosa, przy obwitych miesiączkach, krwawienia z organów kobiecych, z jelit, żylaków odbytu), zatrzymuje wysięki, wymioty z krwią, krew w moczu lub kale, zmniejsza nadciśnienie (od przegrzanej wątroby), nieznacznie zwiększa poziom kwasu żołądkowego, poprawia apetyt, obniża cholesterol, zmniejsza oporność insulinową, spowalnia rozrost raka.

W medycynie naturalnej jest polecany na: ciężkie kończyny, odmę, depresję, skurcze miesiączkowe, na brak menstruacji, zatwardzenia, kamienie wątrobowe i w woreczku żółciowym, żółtaczkę, bóle głowy, wysypki skórne, wrzody, żylaki, czyraki, opuchlizny, rany, na WZW, marskość, zapalenie, żółtaczkę, przy niestrawności, alergiach, utracie apetytu, na kaca, przy chorobach śledziony i trzustki a nawet na malarię.

Przeciwskazania. W ciąży, przy wychłodzeniu, przy osłabieniu żołądka.

Polecam zawsze stosowanie produktu w ziarnach, które należy zmielić dopiero przed użyciem.

Ostropest jest składnikiem koktajlu błonnikowego. Patrz: książka Józefa Słoneckiego „Zdrowie … i tyle” str. 100.

Źródło; Ryszard Grzebyk, Academy of Natural Health, Zjazd 12. System hormonalny str. 72.

Pestki dyni

Pestki dyni są naturalnym i bogatym źródłem składników odżywczych dla człowieka. Łupiny zawierają kurkubitacynę (substancja wykazująca silne działanie toksyczne na drobnoustroje i robaki ale dla człowieka jest całkowicie bezpieczna).

Zawierają witaminy: A, B1, B2, C, E oraz minerały: cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, żelazo. Poza tym zawierają; błonnik, fitosterole, ok. 35% oleju, ok. 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych czy tryptofan (aminokwas będący prekursorem dla serotoniny, czyli hormonu szczęścia) i lecytynę (bierze udział w większości procesów metabolicznych).

Pestki dyni chronią przed: miażdżycą, kamicami nerkowymi i osteoporozą, wspierają układ odpornościowy, kondycję kości i zębów i wykazują właściwości przeciwzapalnie.

Jako świeże pestki (w jeszcze miękkiej łupinie) są skuteczne w walce z pasożytami układu pokarmowego takimi jak; owsiki, tasiemiec czy glista ludzka. W celu przeprowadzenia takiej kuracji należy spożyć jednorazowo 100-200 świeżych pestek dyni.

Cynk wspiera męską potencję i płodność oraz prostatę, korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci (wspiera urodę).

Magnez i potas wspierają układ nerwowy oraz przeciwdziałają bolesnym skurczom. Zalecana profilaktyczna dawka dzienna pestek dyni wynosi ok. 30g. Podobno spożycie 100g pestek dyni zaspokaja dzienne zapotrzebowania organizmu na magnez.

Zaleca się przechowywanie w lodówce.

Pestki dyni są składnikiem koktajlu błonnikowego. Patrz: książka Józefa Słoneckiego „Zdrowie … i tyle” str. 100.

Pestki słonecznika (najlepiej w łupinie)

Pestki słonecznika zawierają około 40% oleju słonecznikowego w tym 70% niezbędnego nienasyconego kwasu tłuszczowego (NNKT) – kwasu linolowego omega-6. To również prawie idealne źródło białka bo zawiera w sobie prawie wszystkie aminokwasy oprócz lizyny. To również duży dostawca naturalnego żelaza.

Zawierają witaminy; A, B1, B2, B3 (niacyna, witamina PP), B5, B6, B9 (kwas foliowy), D, E (w 100g - 27,81mg, mistrzunio), oraz minerały: cynk, fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo. Poza tym zawierają: błonnik (łupina) i fitosterole.

Pestki słonecznika; wzmacniają odporność, polepszają koncentrację, są pomocne przy migrenach, skurczach mięśni, wspomagają pracę mięśni, spowalniają procesy starzenia (dużo witaminy E), są dobre dla skóry, mają silne działanie antyoksydacyjne (witamina E), wykazują pozytywny wpływ w okresie ciąży (prawidłowy rozwój płodu), są pomocne przy anemii, obniżaniu cholesterolu we krwi, chorobach serca, chorobach prostaty.

Zalecana profilaktyczna dzienna dawka to 2 łyżki stołowe.

Pestki słonecznika są składnikiem koktajlu błonnikowego. Patrz książka Józefa Słoneckiego „Zdrowie … i tyle” str. 100.

Siemię lniane

Siemię lniane jest stosowane w medycynie ludowej jako zielarski produkt leczniczy o prozdrowotnych właściwościach. Z tego powodu jest też zaliczane do super żywności tzw. superfoods. Jest w postaci ziaren koloru brązowego lub złocistego. Żeby pozyskać z niego najwięcej wartości odżywczych najlepiej zmielić je dopiero bezpośrednio przed użyciem (ale nie przegrzać) i spożyć w ciągu 15-20 minut.

Zawiera witaminy; B1, B2, B3 (niacyna), B5, B6, B9 (kwas foliowy), C, E, K oraz minerały; cynk, mangan, miedź, potas, selen, wapń oraz błonnik, lignany, ligninę SDG (wzmaga przyrost masy kostnej i ma korzystne działanie na gospodarkę hormonalną kobiet), kwasy tłuszczowe omega-3 (obniżają poziom trójglicerydów), substancje śluzowe (poprawiają trawienie), sterole roślinne (chronią przed wolnymi rodnikami), aminokwasy (m.in. lizyna, leucyna, tryptofan, fenyloalanina).

Wykazuje wiele korzystnych właściwości na; refluks, wrzody żołądka (osłania błonę śluzową), zaparcia (śluz, substancje oleiste), biegunki i wzdęcia (błonnik), kaszel i bóle gardła (nawilża gardło), cukrzycę (lignany, błonnik), układ hormonalny (regulują stężenie estrogenów), menopauzę, profilaktykę przeciwnowotworową (przeciwutleniacze, witamina C i E oraz fitoestrogeny, flawonoidy), osteoporozę (lignany hamują jej rozwój), obniżenie cholesterolu i trójglicerydów, choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, zakrzepica, nadciśnienie tętnicze), otyłość (szybkie uczucie sytości, ogranicza apetyt), komórki ciała i cały organizm (lecytyna).

Zewnętrznie jest polecane do pielęgnacji włosów, skóry oraz paznokci.

Substancje śluzowe i oleiste działają osłonowo (nawilżają) na ściany całego przewodu pokarmowego (żołądek, jelita) oraz nawilżają śluzówkę dróg oddechowych (gardło, przełyk).

Omega-3 (nienasycony kwas tłuszczowy) dzięki obecności witaminy E (witamina młodości), nie utlenia się.

Cynk jest niezbędnym składnikiem około 200 enzymów występujących w ludzkim organizmie oraz wspiera pracę m.in. gruczołu prostaty.

Fitoestrogeny (bio hormony), to naturalne hormony roślinne. Łagodzą m.in. objawy; menopauzy, zapobiegają miażdżycy i osteoporozie, zmniejszają ryzyko nowotworów piersi, macicy i prostaty. Ich najcenniejszą wartością jest to, że nie mają szkodliwych skutków ubocznych jak hormony syntetyczne.

Flawonoidy to barwniki roślinne (przeciwutleniacze), które w roślinach są odpowiedzialne za odporność. Mają zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych, rozpuszczania blaszki miażdżycowej, wykazują również działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i moczopędne.

Fitosterole to związki roślinne (sterole roślinne), występujące w roślinach bogatych w tłuszcz. To odpowiedniki ludzkich hormonów płciowych. Wykazują pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie np. gruczołu prostaty.

Lecytyna to mieszanina różnych związków tłuszczowych. Jest ważnym składnikiem prawie każdej komórki człowieka i dlatego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu jako całości.

Amigdalina jest zwana witaminą B17. To substancja organiczna z grupy glikozydów cyjanogennych (cyjanki), która występuje w nasionach wielu roślin i według medycyny ludowej wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Według TMC posiada smak gorzki o działaniu przeciwbólowym i przeciwkaszlowym.

Nadmierne spożycie powyżej 3 łyżek dziennie siemienia lnianego, może skutkować odwodnieniem organizmu ponieważ szybko pochłania wodę. Ziarna siemienia lnianego są składnikiem koktajlu błonnikowego Józefa Słoneckiego. Patrz: książka; „Zdrowie na własne życzenie” Tom 1, str. 205.

Źródło:
1. Józef Słonecki, „Zdrowie na własne życzenie” Tom 1, str. 205.
2. https://www.medonet.pl/zdrowie,siemie-lniane---jak-jesc-i-pic--wlasciwosci-i-zastosowanie-nasion-lnu,artykul,1725458.html
3. Ryszard Grzebyk. Rak to nie wyrok.2. Józefa Słoneckiego, „Zdrowie na własne życzenie” Tom 1.