Zegar biologiczny człowieka według TMC

Zegar biologiczny człowieka wywodzi się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) i liczy sobie ok. 500 lat, i mówi o tym jak funkcjonuje nasz organizm. Rytm ten jest ściśle powiązany z rytmem działania całego wszechświata; wschody i zachody słońca, fazy księżyca czy pory roku. Nasz organizm podlega tym prawom i myślę, że warto się do tego rytmu dostosować, tym bardziej, że wiedza ta nie zaszkodzi, a tylko może nam ułatwić życie.

Marek Kostecki

15 min read

Zegar biologiczny człowieka wywodzi się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) i liczy sobie ok. 500 lat, i mówi o tym jak funkcjonuje nasz organizm. Rytm ten jest ściśle powiązany z rytmem działania całego wszechświata; wschody i zachody słońca, fazy księżyca czy pory roku. Nasz organizm podlega tym prawom i myślę, że warto się do tego rytmu dostosować, tym bardziej, że wiedza ta nie zaszkodzi, a tylko może nam ułatwić życie.Zegar biologiczny to element strategii przy diagnostyce i leczeniu w TMC.

W TMC istnieje pojęcie 12 organów, 6 organów Yin i 6 organów Yang.

Narządy Yin (Zang tzw. PEŁNE, bo przez cały czas są w działaniu) to serce, wątroba, śledziona i trzustka, płuca, nerki, osierdzie.

Działają one na zasadzie przyjmowania i przechowywania energii Chi.

Narządy Yang (Fu tzw. PUSTE, bo czasami pracują a czasami odpoczywają) to jelito cienkie, pęcherzyk żółciowy, jelito grube, pęcherz moczowy i potrójny ogrzewacz. Mają one za zadanie pobieranie energii Chi z otoczenia i pokarmu, i przekazanie jej do organów Yin czyli odpowiadają za ruch w organizmie.

Do każdego z 12 narządów głównych zostały przypisane:

  • żywioł, klimat, planeta, pora roku, pora dnia, godzina,

  • kolor, smak,

  • uczucia i emocje,

  • system hormonalny, tkanki ciała, płyny ciała, zęby,

  • zapach w przypadku choroby,

  • oznaki choroby,

  • pokarmy i zioła.

PŁUCA → (jelito grube)

We wczesnej fazie embrionalnej płuca wykształcają się z jelita i dlatego TMC uważa, że pozostają w pewnym związku. Oba te organy współdziałają przy wielu objawach chorób np; kaszel odpowiada biegunce a zespół jelita drażliwego określamy jako „astma jelitowa. Płuca są odpowiedzialne za substancje lotne a jelita za składniki w stanie stałym.

Zadaniem płuc jest przyjmowanie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla ale chociaż same mogą kontrolować wydychanie to przy wdechu są wspierane i sterowane przez nerki. Sterują także powonieniem i organem tego zmysłu nosem.

Klasycznym objawem astmy jest wstrzymywanie oddechu ale również wstrzymujemy oddech w sytuacji strachu czy stresu.

Płuca regulują uczucie głodu dlatego przy leczeniu anoreksji powinny być zawsze włączone do terapii.

Dobrej jakości świeże czyste powietrze w górach czy nad morzem wspiera płuca.

Dysfunkcja płuc manifestuje chorobami skóry np.; atopowe zapalenie skóry.

Płuca to jedyny organ na który możemy wpłynąć siłą woli.

Największa aktywność – w godzinach 3.00 do 5.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 15.00 do 17.00 (niedoczynność).

Żywioł – Metal.Pora roku – jesień.

Pora dnia – zmierzch.Smak – ostry, pikantny – ruch na zewnątrz i w górę, rozprasza, porusza, przerywa stagnację, otwiera, powoduje wydzielanie potu.

Kolor – biel.

Emocje – bystry umysł, sprawiedliwość, smutek, pesymizm, żal.

System hormonalny – nadnercza.

Organy zmysłów – nos (powonienie).

Tkanka ciała – skóra, włosy.

Płyny ciała – limfa.Wyrażanie siły – włosy.

Oznaki choroby – kaszel, katar, astma, chrypa, infekcje grypowe, zaburzenia motoryki, napięcia w ramionach i karku, nadwaga, anoreksja, brak apetytu.

Rośliny wspomagające – bluszczyk kurdybanek, bodziszek.

JELITO GRUBE → (płuca)

Jelito grube kojarzy się nam z wydalaniem i z kałem. Luźny lub płynny stolec to nieprawidłowa praca jelit a suche i skąpe wypróżnienia to oznaka słabego trawienia.

Jelito grube ma ok 1,5 m długości i jest zasiedlone bakteriami jelitowymi.

Oprócz funkcji wydalniczej jelito grube pełni również funkcję w systemie immunologicznym, ponieważ jest odpowiedzialne za resorpcję (odzysk) wody i różnych minerałów, których jelito cienkie już nie było w stanie obrobić i kieruje te płyny z powrotem do krwi a z reszty formuje i wydala stolec ostatnim odcinkiem jelita – odbytnicą. Skoro organizm wydala niepotrzebną zanieczyszczoną masę, to logiczne jest, że im szybciej to zrobi tym zdrowsze to będzie dla całego organizmu. Regularne i codzienne wypróżnianie jest więc dla człowieka bardzo zdrowe.

Płukanie jelita grubego za pomocą wody poprzez wykonanie domowej lewatywy czy też w specjalnym gabinecie hydrokolonoterapi to bardzo dobry pomysł. Podczas takiego zabiegu bardzo często zostają rozpuszczone stare zalegające masy kałowe i dzięki temu każdy czuje się ogólnie lepiej, jakby lżejszy.

Nos i zatoki przynosowe, choroby płuc i skóry są w ścisłym związku z jelitem grubym, dlatego bardzo często po oczyszczeniu jelita następuje wycofanie dolegliwości.

Poranne wypicie na czczo szklanki czystej, przegotowanej, letniej wody to bardzo dobry pomysł na przepłukanie (wymycie) całego układu pokarmowego.

Odpowiednia ilość zrównoważonego ruchu również wspomaga cały system trawienny a poprzez takie działanie również układ krążenia i dotlenienia.

Największa aktywność – w godzinach 5.00 do 7.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 17.00 do 19.00 (niedoczynność).Żywioł – Metal.

Pora roku – jesień.Pora dnia – zmierzch.

Smak – ostry, pikantny – ruch na zewnątrz i w górę, rozprasza, porusza, przerywa stagnację, otwiera, powoduje wydzielanie potu.

Kolor – biel.Emocje – bystry umysł, sprawiedliwość, smutek, pesymizm, żal.

System hormonalny – nadnercza.

Organy zmysłów – nos (powonienie).

Tkanka ciała – skóra, włosy.

Płyny ciała – limfa.

Wyrażanie siły – włosy.

Oznaki choroby – zatwardzenie/ biegunka, próchnica zębów, przytępienie słuchu, krwawienie z nosa, ból ramion, ból rąk, dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego, niskie ciśnienie, częste oddawanie moczu.

Rośliny wspomagające – liście szałwii, nasturcja większa.

ŻOŁĄDEK → (śledziona i trzustka)

Żołądek częściowo rozpoznaje otrzymaną treść pokarmu (np; termikę, smak) następnie zgniatając, rozdrabniając i sterylizując przygotowuje ją do dalszego trawienia i wchłaniania w jelitach. Soki żołądkowe to jasna nieco słona i kwaśna ciecz ok 1-2,5Ph, która może zabijać bakterie i rozpuszczać nawet najtwardsze kości.

Nawet myśl, zapach lub smak pobudzają komórki śluzówki żołądka do wydzielania soków żołądkowych.

Wszystkie organy trawienia osiągają swoją maksymalną aktywność przed południem i wczesnym popołudniem, dlatego wieczorne spożywanie posiłków nie jest dobrym pomysłem ponieważ bardzo obciążając organizm bardzo szkodzą wątrobie i często są przyczyną chorób chronicznych.

I tak; na śniadanie lepiej zjeść węglowodany i więcej pokarmu a popołudniu zjeść mniejszy posiłek bogaty w białka i warzywa.

„Jedz śniadanie jak cesarz, obiad jak król i kolację jak żebrak”.

„Dobrze pogryź i przeżuj pokarm, bo twój żołądek nie ma zębów”.

Największa aktywność – w godzinach 7.00 do 9.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 19.00 do 21.00 (niedoczynność).

Żywioł – Ziemia.

Pora roku – późne lato.

Pora dnia – późne popołudnie.

Smak – słodki – najważniejszy dla terapii, odżywia, wzmacnia, dodaje energii, harmonizuje, odpręża, nawilża i transformuje.

Kolor – żółty.

Emocje – stabilność, rozsądek, prawość, rozpamiętywanie, martwienie się.

System hormonalny – szyszynka, tarczyca.

Organy zmysłów – usta (smak).

Tkanka ciała – tkanka łączna, mięśnie, wiązadła, tłuszcz, gruczoły mlekowe, macica, zatoki przynosowe, część przednia kolana.

Płyny ciała – ślina, śluz.

Wyrażanie siły – wargi.

Oznaki choroby – brak apetytu, marudzenie przy jedzeniu, ciężkie nogi, sucha skóra, bycie zawsze w pośpiechu, mdłości, wymioty, zatwardzenie, choroby tarczycy, obszar limfatyczny krtani, lekkie przeziębienie.

Rośliny wspomagające – centuria, goryczka żółta, bylica piołun, gorysz miarz.

ŚLEDZIONA I TRZUSTKA → żołądek

Śledziona i trzustka uchodzą za całość i najsilniej reprezentują środek ciała.

Śledziona jest jednym z najważniejszych organów immunologicznych. Chroni nas przed napływem ciał obcych, kontroluje czerwone krwinki (stare powyżej 120 dni i niestabilne zanikają) a po oczyszczeniu budują się nowe komórki krwi.

Zanik i osłabienie mięśni przypisano dysfunkcji śledziony.

Największa aktywność – w godzinach 9.00 do 11.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 21.00 do 23.00 (niedoczynność).

Żywioł – Ziemia.

Pora roku – późne lato.

Pora dnia – późne popołudnie.

Smak – słodki – najważniejszy dla terapii, odżywia, wzmacnia, dodaje energii, harmonizuje, odpręża, nawilża i transformuje.

Kolor – żółty.

Emocje – stabilność, rozsądek, prawość, rozpamiętywanie, martwienie się.

System hormonalny – szyszynka, tarczyca.

Organy zmysłów – usta (smak).

Tkanka ciała – tkanka łączna, mięśnie, wiązadła, tłuszcz, gruczoły mlekowe, macica, zatoki przynosowe, część przednia kolana.

Płyny ciała – ślina, śluz.

Wyrażanie siły – wargi.

Oznaki choroby – wytwarzanie krwi zbyt mało/ zbyt dużo płytek krwi, wzdęcia, luźny stolec, zakwaszenie żołądka, suchość w ustach/ ślinotok, ochota na słodycze, staw biodrowy/ staw kolanowy, zapalenie trzustki, zapalenie ślinianek przyusznych, kapryśność, łatwość rezygnowania, egzema, anoreksja.

Rośliny wspomagające – cykoria podróżnik.

SERCE → Jelito cienkie

Serce jest pierwszym organem, który powstaje około czwartego tygodnia ciąży.

Niektóre źródła podają, że energia serca jest 5 000 razy większa niż energia jakiegokolwiek innego narządu.

Serce jest głównym organem układu krążenia i jest w nieustannej pracy. Uderza prawie 100 000 razy dziennie przez około 75 lat co daje prawie 3 miliardy uderzeń.

W medycynie chińskiej serce ma związek z latem i upałem, dlatego ludzie o słabym sercu powinni zwracać szczególną uwagę w takich sytuacjach.

Serce składa się z dwóch komór i dwóch przedsionków i jako środkowy punkt układu krwionośnego łączy dolne organy zajmujące się przemianą materii z górnym układem nerwowym i organami zmysłów.

W badaniach medycznych serce nie jest już widziane jako „motor – pompa” układu krwionośnego ale jedynie jako część tego rytmicznego systemu obiegu krwi. W TMC mówi się o energii Chi krwi tzn. że krew, żyły i tętnice mają swoją energię.

Mówi się o sercu:
  • nie wkłada się całego serca,

  • serce podeszło mi do gardła,

  • serce podskoczyło mi z radości,

  • można stracić do czegoś serce,

  • można mieć kamienne serce,

  • można brać coś do serca,

  • można mówić coś od serca,

  • co w sercu to i na języku.

Szybkie mówienie i gwałtowne działanie są charakterystyczne dla zaburzonej energii serca – nierównowadze Yin i Yang serca. Gdy ktoś mówi za dużo i za szybko to traci energię potrzebną sercu.

Najlepszym lekarstwem dla serca i układu krwionośnego jest umiarkowany ruch; spacery, wędrówki ale nie sport wyczynowy i biegi długodystansowe.

Między 11.00 a 13.00 serce jest najbardziej podatne na zawał, dlatego lepiej unikać w tych godzinach nadmiernego stresu, zabiegów czy operacji.

Największa aktywność – w godzinach 11.00 do 13.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 23.00 do 1.00 (niedoczynność).

Żywioł – Ogień.

Pora roku – lato (letnie upały).

Pora dnia – popołudnie.

Smak – gorzki, ostry – ruch energii w dół (ściągający), obniża, odprowadza, wysusza, uspokaja.

Kolor – czerwień.

Emocje – radość serca, otwartość, jasność ducha, niezdolność do radości i kontaktu, zamęt ducha.

System hormonalny – przytarczyce, lewe nadnercze.

Organy zmysłów – język, mowa.

Tkanka ciała – naczynia krwionośne, krew, psyche, system nerwowy, zęby mądrości, staw barkowy, łokcie.

Płyny ciała – pot.

Wyrażanie siły – cera.

Oznaki choroby – niedobór koncentracji, wilgotne dłonie, zmęczenie, płytki oddech, bezsenność, depresja, jąkanie się, nerwowość, mdłości, uczucie ucisku w sercu, niemożność odprężenia się.

Rośliny wspomagające – kwiat i owoc głogu, konwalia majowa, rozmaryn, dziurawiec, jemioła.

JELITO CIENKIE → (serce)

W okresie embrionalnym to w dwunastnicy formują się trzustka i wątroba.

Z żołądka częściowo strawione pożywienie przechodzi do dwunastnicy początkowego odcinka jelita cienkiego.

Dwunastnica jest długości około 12 palców i to tutaj napływają soki z trzustki i woreczka żółciowego. Tutaj również następuje dalsza obróbka pokarmu za pomocą wytwarzanych w jelicie enzymów.

W okresie embrionalnym to w dwunastnicy formują się trzustka i wątroba.

Strawiona masa przechodzi dalej do jelita cienkiego, gdzie dalszą obróbką zajmuje się około 7 000 szczepów przyjaznych nam bakterii tzw. flora bakteryjna. Nadużywanie leków i antybiotyków może spowodować znaczne szkody wyniszczające dobroczynne bakterie co z kolei może doprowadzić do zespołu nieszczelnych jelit i zanieczyszczenia organizmu oraz do wzrostu naszej talii.

Rano lepiej niż wieczorem trawimy węglowodany (cukry) a między 13,00 a 15,00 najlepiej są rozkładane przez enzymy tłuszcze, białka i cukry, ale organizm zabiera wtedy całą energię na trawienie i uprawianie sportów o tej porze to nie jest dobry pomysł. Dobrym pomysłem natomiast jest w tych godzinach pól godzinna drzemka ale nie bezpośrednio po posiłku.

W jelicie cienkim znajduje się więcej białych krwinek niż w całej krwi a to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodliwymi substancjami i bakteriami.

Największa aktywność – w godzinach 13.00 do 15.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 1.00 do 3.00 (niedoczynność).

Żywioł – Ogień.

Pora roku – lato (letnie upały).

Pora dnia – popołudnie.

Smak – gorzki, ostry – ruch energii w dół (ściągający), obniża, odprowadza, wysusza, uspokaja.

Kolor – czerwień.

Emocje – radość serca, otwartość, jasność ducha, niezdolność do radości i kontaktu, zamęt ducha.

System hormonalny – przytarczyce, lewe nadnercze.

Organy zmysłów – język, mowa.

Tkanka ciała – naczynia krwionośne, krew, psyche, system nerwowy, zęby mądrości, staw barkowy, łokcie.

Płyny ciała – pot.

Wyrażanie siły – cera.

Oznaki choroby – niedobór środków odżywczych, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, zapalenie jelit, sztywność odcinka szyjnego kręgosłupa, zimne dłonie i stopy, ambicja, afta.

Rośliny wspomagające – lawenda, melisa cytrynowa, cykoria podróżnik, mniszek lekarski.

PĘCHERZ MOCZOWY → (nerki)

Pęcherz moczowy jest nierozerwalnie połączony z nerkami, które przez moczowód dostarczają urynę do wydalenia.

Między godziną 15,00 a 17,00 pęcherz moczowy jest w fazie swojej największej aktywności i wtedy dochodzi do największego wydalania płynów, dlatego warto jest w tym czasie pić dużo płynów, które wraz z nieczystościami zostaną wydalone i odtrują nasz organizm.

W tym czasie również lekko wzrasta ciśnienie krwi a organizm ma dużo siły do dyspozycji, dlatego organizm ma więcej energii niż w południe.

Zdrowy mocz powinien być bezbarwny. Zabarwiony na czerwono po wypiciu soku z buraków świadczy o nieszczelnych jelitach. Bóle przy wydalaniu uryny wskazują na obecność stanu zapalnego.

Największa aktywność – w godzinach 15.00 do 17.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 3.00 go 5.00 (niedoczynność).

Żywioł – Woda.

Pora roku – zima.

Pora dnia – noc.

Smak – słony – ruch do środka (skupiający) i w dół, zmiękcza, odprowadza, i wysusza i nawilża.

Kolor – niebiesko – czarny.

Emocje – odwaga, siła woli, lęk, strach, depresja.

System hormonalny – nadnercza, prostata, jajniki, jądra.

Organy zmysłów – uszy (słyszenie).

Tkanka ciała – włosy, kości, zęby, stawy kolanowe, stawy stopy, kręgosłup, układ nerwowy, mózg.

Płyny ciała – mocz.

Wyrażanie siły – włosy.

Oznaki choroby – krwawienie z nosa, zatkany nos, cieknący nos, katar, odczuwanie zimna, niewyraźne widzenie, podwyższone ciśnienie w oku, skłonność do skurczów, upór.

Rośliny wspomagające – liście brzozy, rumianek, bluszczyk kurdybanek.

NERKI → (pęcherz moczowy)

W fazie rozwoju embrionalnego istnieją trzy stadia rozwoju nerek. Najpierw kształtują się w odcinku szyjnym a następnie przez klatkę piersiową wzdłuż pleców zajmują swoją właściwą pozycję. W medycynie określa się trzy etapy jako stadium przednercza, śródnercza i nerki ostatecznej.

Głównym zadaniem nerek jest oczyszczanie ok 20 – 25% krwi (z ok 5-6 litrów).

Tylko serce i mózg potrzebują więcej tlenu niż nerki. Gdy dochodzi do utraty krwi lub brakuje tlenu, to nerki produkują substancję, która pobudza komórki w szpiku kostnym do większej produkcji liczby czerwonych krwinek.

Zimne stopy często prowadzą do wychłodzenia / przeziębienia pęcherza a ciągle gorące stopy do zapalenia.

Medycyna chińska uważa, że nerki regulują gospodarką wodną oraz przepływem powietrza w organizmie co potwierdzają choroby związane również z płucami.

Słuch rozwija się jako pierwszy zmysł już w łonie matki i cały czas jest w ciągłej pracy a zaburzenia nerek manifestują w uszach.

Czysta woda jest najlepszym przyjacielem nerek.

Największa aktywność – w godzinach 17.00 do 19.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 5.00 go 7.00 (niedoczynność).

Żywioł – Woda.

Pora roku – zima.

Pora dnia – noc.

Smak – słony – ruch do środka (skupiający) i w dół, zmiękcza, odprowadza, i wysusza i nawilża.

Kolor – niebiesko – czarny.

Emocje – odwaga, siła woli, lęk, strach, depresja.

System hormonalny – nadnercza, prostata, jajniki, jądra.

Organy zmysłów – uszy (słyszenie).

Tkanka ciała – włosy, kości, zęby, stawy kolanowe, stawy stopy, kręgosłup, układ nerwowy, mózg.

Płyny ciała – mocz.

Wyrażanie siły – włosy.

Oznaki choroby – parcie na pęcherz, moczenie nocne, niedobór seksu, impotencja, szumy uszne, próchnica, osteoporoza, dolegliwości związane z miesiączką, gorące podeszwy stóp, ciemne obwódki wokół oczu, cysty, mięśniaki, przerost prostaty, wypadanie włosów, słabość kolan, nieświeży oddech, dolegliwości lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Rośliny wspomagające – skrzyp polny, nawłoć.

KRWIOBIEG / KRĄŻENIE, OSIERDZIE

Do godziny 19,00 krew zostaje oczyszczona przez nerki i od tej chwili układ krwionośny już sam troszczy się o siebie.

Żołądek jest już w fazie spoczynku a spożywane w tym czasie kalorie są magazynowane jako żelazne zapasy tworząc (brzuszek, grube uda) i często pozostają w żołądku tworząc procesy gnilne (z mięsa, drobiu, wędlin, ryb, serów) lub fermentując (ze słodyczy, owoców, surowego pożywienia) w następstwie obciążając przemianę materii powstającymi truciznami (amoniak).

Osierdzie uważa się za pod organ serca a nie za oddzielny narząd. Główną funkcją osierdzia jest ochrona serca.

Największa aktywność – w godzinach 19.00 do 21.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 7.00 do 9.00 (niedoczynność).

Co jeszcze się dzieje w naszym organizmie między 19.00 a 21.00:

  • najsilniejszy przepływ krwi do serca, która została nasycona składnikami odżywczymi w jelitach i rozprowadza je po całym organizmie,

  • obniżają się puls i ciśnienie,

  • jakiekolwiek zaburzenia w tym okresie mogą prowadzić do depresji,

  • zachodzą procesy budowy i przebudowy, struktura organów odnawia się, rany się leczą, komórki się regenerują i odżywiają a w związku z tymi procesami jest bardzo duże zapotrzebowanie na tlen.

POTRÓJNY OGRZEWACZ wg TMC

Meridian potrójnego ogrzewacza nie jest przypisany do jednego organu i jest odpowiedzialny za wewnętrzną i zewnętrzną regulację / równowagę cieplną w górnym, środkowym i dolnym ogrzewaczu.

Górny ogrzewacz jest na poziomie klatki piersiowej (płuca, serce).

Kieruje przyswajaniem płynów i substancji odżywczych, ogrzewa ciało, skórę i kości.

Zbiera, gromadzi i rozdziela wszelkie substancje.

Środkowy ogrzewacz jest na poziomie od klatki piersiowe do pępka (trzustka, śledziona i narządy trawienne).

Przetwarza (transformuje – trawi) i transportuje pożywienie.

Dolny ogrzewacz jest na poziomie nerek i pęcherza moczowego.

Rozdziela (sortuje) substancje na czyste potrzebne dla organizmu i na szkodliwe odpady przemiany materii, które usuwa.

Największa aktywność – w godzinach 21.00 do 23.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 9.00 do 11.00 (niedoczynność).

Co jeszcze się dzieje w naszym organizmie między 19.00 a 21.00:
  • faza spoczynku dla śledziony i trzustki,

  • nie powinno się już nic jeść i pić,

  • system immunologiczny jest aktywny, gruczoły wydzielające hormony regenerują się,

  • to dobra pora na relaks i medytację.

WĄTROBA → (pęcherzyk żółciowy)

Wątroba to największy organ przemiany materii. Po obróbce (trawieniu) przez soki trawienne żołądka, trzustki i pęcherzyka żółciowego w końcowym etapie wątroba przetwarza i przygotowuje do wchłaniania pobrany materiał. Wątroba przetwarza dostarczone substancje i produkuje z nich to co w danej chwili potrzebuje organizm a wszystkie niepotrzebne produkty przemiany materii są przerabiane przez wątrobę i woreczek żółciowy i są przemieszczane do wydalenia.

Wątroba nadzoruje przepływ krwi i soków ciała oraz reguluje emocjami i uczuciami.

Największa aktywność – w godzinach 1.00 do 3.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 13.00 do 15.00 (niedoczynność).

Żywioł – Drzewo.

Pora roku – wiosna (maksimum działania, regeneracja).

Pora dnia – ranek.

Smak – kwaśny – ściągający, działanie do wewnątrz, ruch energii do wewnątrz, chroni organizm przed utratą płynów, zachowuje płyny w organizmie.

Kolor – zielony.

Emocje – elastyczność, zdobywczość, gniew, drażliwość, upór, nienawiść. System hormonalny – przysadka mózgowa, tarczyca.

Organy zmysłów – oczy (widzenie).

Tkanka ciała – mięśnie, ścięgna, biodra, ramiona, kość klinowa, migdałki.

Płyny ciała – łzy.

Wyrażanie siły – paznokcie.

Oznaki choroby – niespokojność nóg, niskie ciśnienie krwi, opuchlizna i świąd obszaru genitaliów, impotencja, dolegliwości związane z miesiączką, agresja, napady złości, gniew, kamienie żółciowe, cysty, mięśniaki, drżenie stawów, opryszczka, zmęczenie oczu, łamliwe paznokcie, szumy uszne, zaburzenia słuchu, wzdęcia, uczucie pełności.

Rośliny wspomagające – mniszek lekarski, ostropest plamisty.

PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY → (wątroba)

Pęcherzyk żółciowy i wątroba są uważane wszędzie jako funkcjonalna całość. Pż. to magazyn żółci wyprodukowanej przez wątrobę. Żółć służy do trawienia tłuszczów, która jest wydzielana z pż. do dwunastnicy w porach posiłków. Żółć również wspiera wątrobę w odtruwaniu dostarczonych substancji.

Śledziona rozprowadza soki żółciowe i odbudowuje starą krew a trzustka i pż. są głównymi organami produkującymi kwasy, które mieszając się z pokarmem tworzą większość enzymów trawiennych. Te z kolei dbają o optymalne trawienie pożywienia.

Największa aktywność – w godzinach 23.00 do 1.00 (nadczynność).

Najmniejsza aktywność – w godzinach 11.00 do 13.00 (niedoczynność).

Żywioł – Drzewo.

Pora roku – wiosna (maksimum działania, regeneracja).

Pora dnia – ranek.

Smak – kwaśny – ściągający, działanie do wewnątrz, ruch energii do wewnątrz, chroni organizm przed utratą płynów, zachowuje płyny w organizmie.

Kolor – zielony.

Emocje – elastyczność, zdobywczość, gniew, drażliwość, upór, nienawiść.

System hormonalny – przysadka mózgowa, tarczyca.

Organy zmysłów – oczy (widzenie).

Tkanka ciała – mięśnie, ścięgna, biodra, ramiona, kość klinowa, migdałki.

Płyny ciała – łzy.

Wyrażanie siły – paznokcie.

Oznaki choroby – podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, suchość oczu, zaczerwienienie oczu, bóle ramion, ochota na słodycze, bycie w ciągłym pośpiechu, alergie, szumy uszne, złość, depresja, biegunka, zawroty głowy, trudności z zasypianiem, odbijanie się,

Rośliny wspomagające – cykoria podróżnik, mniszek lekarski, glistnik jaskółcze ziele.

Bibliografia:

  1. ZEGAR CIAŁA, Lothar Ursinus, Wydawnictwo „Vital” gwarancja zdrowia, Białystok 2014.

  2. PODSTAWY AKUPUNKTURY, Mieczysław Szcześniewski, Zakład Wydawnictw Medycyny Naturalnej, Medycyna Naturalna Nr (2) 4/91 Dwumiesięcznik z książką.

  3. TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA TOM 3 TEORIA ZANG – FU, Zbigniew Królicki, Wydawca; Stowarzyszenie Działań Ekologicznych, Wydanie II, Wrocław 2002.

  4. ZIELARSTWO WEDŁUG TRADYCYJNEJ MEDYCYNY CHIŃSKIEJ, Marcin Ojrzyński, Akademia Terapii Naturalnych Wrocław, Wrocław 27.02.2016.

  5. DIETETYKA WG TRADYCYJNEJ MEDYCYNY CHIŃSKIEJ, Iwona Sitko Urbanowicz, Akademia Terapii Naturalnych – Wrocław, Wrocław 2016.