Żywienie optymalne doktora Jana Kwaśniewskiego

Dr medycyny Jan Kwaśniewski już w latach sześćdziesiątych 20. wieku, opracował specjalny system odżywiania do dziś zwanym „żywienie optymalne”. W swoich wielu książkach opisuje niewiarygodne przypadki powrotu do zdrowia ludzi, często chorych „nieuleczalnie”. Podobno dr Kwaśniewski w 1999r. był zgłoszony do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny przez austriackich naukowców, niestety z wiadomych względów, o których nie będę pisał, zamiast zostać uhonorowany tą nagrodą.

Marek Kostecki

7 min read

Dr Jan Kwaśniewski był przez świat medycyny niedoceniony, ale za to jest doceniony na zawsze w sercach ludzi, którym bardzo pomógł. Dziś jego doświadczenie i wiedzę stosują i przekazują dalej tysiące ludzi stowarzyszonych jako „Optymalni”.

Ja w szkole Academy of Natural Health dra Ryszarda Grzebyka nauczyłem się polecać dietę ketogenną (która nieznacznie różni się od odżywiania optymalnego), ale sam osobiście jej jeszcze nie stosowałem.

Gdy dopadła mnie choroba (przerost prostaty w wieku 55 lat, po 10 latach idealnego zdrowia), zacząłem drążyć wszystkie tematy, a że jestem praktykiem a nie teoretykiem, tak 29.06.2021r. trafiłem na szkolenie doradcy żywienia optymalnego Pani Celiny Chacińskiej w Polanicy Zdrój. Przy tej okazji poznałem również wspaniałego dra Jana Pokrywkę od którego również bardzo dużo się nauczyłem i uczę się dalej. Na tym profesjonalnym szkoleniu nauczyłem się jak korzystać z dobrodziejstw tego typu odżywiania i niniejszym to czynię. Już po tygodniu, po szkoleniu nauczyłem 3 osoby tego systemu odżywiania i będę to robił dalej, przy każdej okazji.

Zasady tego systemu odżywiania są proste, a wszyscy optymalni mówią, że do tego łatwiejsze i tańsze od tzw. tradycyjnego sposobu odżywiania.

Rodzaj odżywiania propagowany przez Pana dra Jana Kwaśniewskiego w klimacie umiarkowanym w Polsce to dieta nisko węglowodanowa i wysoko tłuszczowa, która jest oparta na tzw. „złotej proporcji”.

Stosunek białka (B), tłuszczu (T) i węglowodanów (W) w tym sposobie żywienia jest podobny do takiego, jaki występuje w mleku matki i zawiera; najlepsze wartości odżywcze, idealny skład chemiczny oraz idealne proporcje zarówno dla dziecka jak i dla osoby dorosłej.

W porównaniu do innych diet nisko węglanowych w tym systemie odżywiania należy ściśle przestrzegać ustalonych proporcji. I tak;

  • przy poważnych schorzeniach np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane itp. należy przestrzegać idealnej proporcji w każdym posiłku aż do czasu wyzdrowienia,

  • przy drobnych schorzeniach lub profilaktycznie należy przestrzegać proporcji w przybliżeniu, ale tak, żeby w ciągu dnia osiągnąć zalecaną proporcję.

Polecam ten sposób odżywiania ale tylko i wyłącznie z zachowaniem w/w zasad.

Proporcje w tym systemie odżywiania to średnio około; 63% tłuszczów, 21% białek, 16% węglowodanów.

Wartości białek, węglowodanów i tłuszczów należy wziąć z odpowiednich tabel i na tej podstawie skomponować swoją potrzebną dawkę dzienną.

Oczywiście na początku przez 2-4 tygodnie należy wszystko dokładnie ważyć i liczyć, ale już po tym okresie zdobędziesz wystarczające doświadczenie, żeby bez wielkich problemów przygotowywać podstawowe posiłki z pamięci.


Uwaga. O dziwo w tym systemie odżywiania, można łączyć w jednym posiłku bezpośrednio; białka, tłuszcze i węglowodany według tzw. „złotej proporcji”, a efekty są fenomenalne.

JEŚLI ZDECYDUJESZ SIĘ NA TEN SPOSÓB ODŻYWIANIA, TO ZRÓB TO BARDZO DOKŁADNIE ALBO NIE RÓB WCALE.

W pierwszym okresie tzw. przebudowy organizmu tzn. przestrojenia/ przestawienia organizmu z pozyskiwania energii z tłuszczów a nie z węglowodanów, należy zachować następujące proporcje:

W zależności od wieku okres przebudowy może trwać od 2 tygodni dla młodszych do 6 miesięcy dla starszych. Po tym okresie przebudowy i wyzdrowieniu proporcje są następujące:

PRZYKŁADOWY KOKTAIL – JOGURT ENERGETYCZNY

Należna masa ciała (nmc) to wzrost w cm odjąć 100 +/- 10%.

1. Wzrost 180cm. Należna masa ciała (nmc) to 180 – 100 = 80.

Czyli proporcje dzienne w okresie przebudowy wynoszą np;

- (B) – 1g x 80 (nmc) = 80g,

- (T) – np. 3g (T) na 1g (B) = 3 x 80g = 240g,

- (W) – np. 0,8g x 80 (nmc) = 64g.

2. Jak obliczać dostarczone wartości białek, tłuszczów czy węglowodanów;

- Np. 45g 1 jajko to 5,62g (B), 4,36g (T), 0,27g (W).

- Np. 20g 1 żółtko to 3,1g (B), 5,64g (T), 0,21g (W).

- Np. 30g masła to 0,21g (B), 24,75g (T), 3,45g (W).

- Np. 200g ziemniaka to 4,0g (B), 0,2g (T), 29,6g (W).

- Np. 150g buraczków to 2,7g (B), 0,1g (T), 12,6g (W).


PRODUKTY NIEPOLECANE

Nie spożywaj lub ograniczaj; cukier, napoje słodkie, słodycze, suchy groch, suchą fasolę, pieczywa ze sklepu, słodkich jogurtów, syropu glukozowo-fruktozowego, miodu, margaryny, glutaminianu sodu, żywności przetworzonej, klusek, makaronów, pierogów, produktów mącznych.

Ogranicz do minimum; mąkę pszenna (zastąp ją mąką jaglaną, kukurydzianą, ryżową, amarantusową, ziemniaczaną itp.,) po 100g na dobę ziemniaków, gotowanej kaszy lub ryżu z dużą ilością tłuszczu.

PRODUKTY DOZWOLONE W TYM SYSTEMIE ODŻYWIANIA

ŻÓŁTKA JAJ. Głównym i podstawowym produktem żywienia optymalnego są jajka, a właściwie żółtka jaj. Można przyjąć, że to najlepszy od wieków, produkt dla zdrowia człowieka. Zawiera wszystko co potrzebuje organizm do budowy i regeneracji oprócz witaminy C, którą należy dostarczać z innych produktów (dzika róża, warzywa, owoce). Najcenniejsze żółtko pozyskasz od kur z chowu ekologicznego. Najlepiej spożywaj żółtko na miękko (jajko na miękko, jajko sadzone z żółtkiem na miękko), chociaż dopuszcza się również luźną jajecznicę.

Pani dr Kempisty uważa, że żółtko nie powinno być przetworzone powyżej temperatury 92 st. Celsjusza, bo wtedy traci dużo swoich wartości odżywczych.

Bezwzględnie nie wolno spożywać białka surowego z jajka.

Żółtko zawiera; wszystkie aminokwasy, z których organizm może zregenerować każdy narząd, witaminy; A, B2, B3, kwas pantotenowy (B5), B6, kwas foliowy (B9), D, E, K, minerały; cynk, fosfor, magnez, miedź, potas, selen, sód, wapń, żelazo, kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone (omega-3, i omega-6 w najlepszej proporcji. Tłuszcze zawarte w żółtku jaja mają czterokrotnie większą wartość od każdego innego tłuszczu np. masła. Zawarte aminokwasy w żółtku rozbijają tłuszcz i cholesterol i zapobiegając w ten sposób chorobom naczyniowo-wieńcowym oraz zmniejszają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego.

Zaleca się spożywanie minimum 3-5 żółtek i 2 białka dziennie, ale można też spożywać zdecydowanie więcej np. 10-15-20 żółtek.

PRODUKTY MLECZNE; sery tłuste białe i żółte.

Pani prof. Grażyna Cichosz poleca sery fermentowane (Parmezan, Ementaler, Grojer, Cheddar, Gouda, Edamski) i sery serwatkowe.

Zaleca się 50-100g, dwa, trzy razy w tygodniu.

MIĘSA, RYBY, PODROBY, WYROBY MASARSKIE (pasztety, salcesony, galarety – zawierają kolagen), im bardziej tłuste tym lepiej i oczywiście bez zbędnych dodatków jak np. soja, konserwanty, barwniki itp. Wątróbkę zaleca się spożywać raz w tygodniu. Zaleca się spożywanie jednorazowo 50-100g, (ok. jedna twoja garść) i oczywiście nie codziennie.

TŁUSZCZE; żółtko, masło, śmietana, smalec wieprzowy i gęsi, łój wołowy, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany, szpik kostny.

Wykluczamy margaryny! Nie wolno smażyć na olejach roślinnych!

WARZYWA; buraki, botwinka, brokuły, brukselka, cebula, czosnek, cukinie, groszek zielony, fasolka, kalafior, kapusty (wszystkie rodzaje – kwaszone, gotowane, surówki), marchew, ogórki (surowe i kiszone), pomidory, papryka, pietruszka, por, rzodkiew, seler, szparagi, szpinak.

Zaleca się 300-600g dziennie (ok. dwie twoje garście).


OWOCE; aronia, awokado, brzoskwinie, czarna porzeczka, czerwona porzeczka, cytryna, dzika róża, grejpfruty, jagody, jeżyny, kiwi, maliny, melony, morele, papaja, poziomki, śliwki, truskawki, wiśnie.

Fruktoza to najgroźniejsza forma cukru. Jedz najlepiej owoce dojrzałe z twojej strefy klimatycznej. Cytryna ze skórką to źródło witamin C1 i C2.

Zaleca się 100-200g dziennie.

DODATKI; migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, pestki słonecznika, pestki dyni, sezam, siemię lniane, wiórki kokosowe.

W niewielkich ilościach można spożywać; suszone morele, figi, rodzynki, daktyle.

Siemię lniane zawiera bogactwo witamin i minerałów. Trzy orzechy włoskie dziennie dostarczają dobowe zapotrzebowanie na kwasy omega-3.

PRZYPRAWY; bazylia, cebula, chrzan, cząber, czosnek, imbir, kminek, koperek,

kurkuma, majeranek, pieprz, nać pietruszki, sól kłodawska (w niewielkich ilościach), szczypiorek, oregano, ostrogon.

Cebula, czosnek i oregano to naturalne antybiotyki.

Unikaj gotowych mieszanek ziołowych z dodatkiem glutaminianu sodu.

NAPOJE; woda z cytryną woda z jedną łyżką octu jabłkowego, woda z 1 łyżką soku owocowego bez cukru, soki warzywne i wielowarzywne, soki owocowe bez cukru, herbaty ziołowe. Polecany odwar krzemem; skrzyp polny + pokrzywa + rdest ptasi.

UŻYWKI; lampka wina, kieliszek koniaku, szklanka piwa (to ok. 10g węglowodanów), w niewielkich ilościach (1 szklanka dziennie; kawa i/lub czarna herbata).

Źródło; Celina Chacińska, „Świadome odżywianie, świadome życie” str.13-14.

PRĄDY SELEKTYWNE

Podobno już od czasów starożytnych wykonywano stymulację prądem do leczenia ludzi. Sztuka polega na tym, żeby dobrać odpowiednie (niewielkie) jego natężenie. Przepływający przez tkanki prąd o odpowiedniej częstotliwości, powoduje w nich „ruch”, czyli pobudza je. Powstaje wtedy takie odczucie swędzenia.

Lekarz med. Jan Kwaśniewski już w latach osiemdziesiątych 20 wieku określił stałe parametry impulsów poszczególnych rodzajów prądów dla różnych dolegliwości, i tak powstały „prądy selektywne” i urządzenie po podawania tych prądów selektywnych (np. Generator prądów selektywnych – Selectronik – 4).

Po ustaleniu odpowiedniego typu prądu do schorzenia, w specjalny sposób podłącza się odpowiednie metalowe elektrody, owinięte wilgotną tkaniną, i przykłada się je na odpowiednie partie ciała, najlepiej na 30 minut. Zalecane jest 10 takich zabiegów dzień po dniu. Według optymalnych najlepsze efekty zdrowotne osiąga się jednocześnie stosując dietę optymalną, plus stosowanie prądów selektywnych.

Więcej na ten temat nie będę się wywodził, bo książek przepisywać nie mam zamiaru. Jeśli jesteś zainteresowany takim systemem odżywiania to odsyłam do rzetelnej literatury. W poniższych książkach źródłowych jest więcej szczegółów oraz gotowe i ciekawe przepisy. Polecam.


Źródło;

1. Jan Kwaśniewski „Żywienie optymalne”. Wydawnictwo „WGP”

2. Celina Chacińska, „Świadome odżywianie, świadome życie”. POLANICA-ZDRÓJ 2017.

3. Bronisława Tylewska, „Zasady prawidłowego odżywiania”.